Varoluş Problemleri -7-

-7-


Düşlerle dışarıda yaşananlar arasındaki ayrım incecik olabilir. Daha fazlası da söylenebilir; pekâlâ düşler de dışarıdaki gerçekler kadar gerçektir diyebiliriz. Doğrudur da bu. Lakin öznel değerlerimle nesnel değerlerimin öncelik farkı vardır. Diğer insanların düşlerini, kendi düşlerim kadar gerçek kabul edemediğim pratik dünyada, ortaklaşmam gereken öznel gerçekliklerim değil, insanlığın iletişim kümesinin ana öğesi olan nesnel gerçeklerdir. Benim öznel gerçeklerimin bir anlamda nesnel gerçeklerim olduğunu kabul ediyorum fakat neyi kast ediyorum? Ortaklaşabilme imkânına sahip olabileceğim alanı elbette.

Sanal âlem burada da karşımıza dikiliverir. O da insanlığın geneliyle ortaklaşabileceğim nesnel bir gerçeklik platformuna dönüştürülmüştür ama onun nesnelliği, sanal olmayan, dışarısı deniveren kamera arkası dünyanın nesnelliğine denk değildir.

Düşlerin ortaklaşılması da düş olarak kalıvermeleri isteğiyle değil, dışarısı denilen gerçeklik âleminde, insanların öz sevgisini ve güzelliğini daha canlı tutmanın yolu olarak karşımıza çıkmıştır şimdiye değin. Düş hiç de düş için değildir. O, dışarıdaki gerçekliği, hakikati daha iyi idrak edebileceğimiz bir dizgede dile getirmenin yoludur.

Fakat modernizmin sanal dünyası yalnızca sanal içindir. Öyle tatbik edilir ki, dışarıdaki gerçekliğin de sanala eklemlenmekten başka çaresi yoktur. Gerçek güzellik kaygısı, öz sevgi kaygısı yitmiştir, güzellik ve sevginin aracı olan haz, bencil alanında sanalda canavarlaşıp dışarısını yutuvermiştir. Dışarısı bu yüzden birçoğumuz için çöldür, yavandır. Dışarısının adı her zamankinden daha fazla DIŞARISIDIR; evimin içinden çıktığım alan anlamında değil, kendimi -sanala eklemlenmemiş haliyle- yitik ve kayıp hissettiğim çöl anlamındadır.

4 yorum:

Pınar dedi ki...

Bu yazını okuyunca ,aklımdan devekuşları geçti:)

Kali Rind dedi ki...

Pınar biliyor musun, bu seriye başladığımdan beri iki okuyucum takipçim olmaktan uzaklaştı. Devekuşu dedin de aklıma geldi şimdi. Yani şiir ve aşk dünyasına ait yazılarımı yazarken iyiydi, ama şimdi böyle sıkıcı şeyleri kimse görmek istemiyor. Ben de en sonunda takipçiler kısmını kaldırmaya karar verdim çünkü devekuşları gibi okuyuculara sahip olmak istemiyorum.


Yorumun için de teşekkürler.

Aynadaki Aksim dedi ki...

içine kapanmanın bu devirdeki anlamı sanallaşmak oldu sanırım.

feelozof dedi ki...

ilham verdin, sen yarısını etmişsin kelamın, diğer yarısını da ben edeyim blogda,,,